2023-06-05
ACTUAL v2.1.77 SP8 (build 667)
Értesítjük kedves felhasználóinkat, hogy megjelent az ACTUAL Ügyviteli Rendszer v2.1.77 SP8 (build 667) verziója.
Újdonságok, hibajavítások
- Az adattörlő kódok kezelése megváltozott (nincs szükség Egyedi azonosító modulra)!
- A tartós adathordozón (pl. telefonok, SSD, egyéb merevlemez, notebook) tárolt adatok végleges hozzáférhetetlenné tételéhez szükséges adattörlő kóddal kapcsolatban a kereskedőnek nyilvántartást kell vezetnie és a NAV részére adatszolgáltatást kell nyújtania – fogyasztók részére történő értékesítés esetén.
- Törvényi háttér és információk a NAV kapcsolódó honlapján olvashatók.
- A jogszabály a Nemzeti Jogszabálytár oldalán.
- A programban az alábbiak szerint lehet az adattörlő kódokat kezelni, rögzíteni, nyilvántartani, illetve adatot szolgáltatni a NAV felé.
- Kezdeti beállítások, használati feltételek:
- A cikk űrlapon lévő Adattörlő kód használata opció kipipálásával lehet beállítani, hogy melyek azok a termékek, amelyek esetén szükség van az adattörlő kódok kezelésére. Az Adattörlő kód használata opció beállítható tömegesen a Cikk importálás Excel fájl alapján import funkcióval is.
- Felhasználható adattörlő kódok importálása Excel-ből - a NAV-tól igényelt adattörlő kódokat importálhatjuk a programba az alábbi helyen: Export/import » Cikk import/export » Adattörlő kód importálása Excel-ből. Eladáskor ezeket az adattörlő kódokat automatikusan fogja felhasználni a program, ezért mindig gondoskodjunk róla, hogy elegendő kóddal rendelkezzünk. A program fő képernyőjén a jobb oldali Emlékeztető panelen egyébként Már csak x felhasználható adattörlőkód van üzenet jelenik meg, ha 20 napi fogyásnál (az elmúlt 3 hónap átlagát alapul véve) kevesebb felhasználható adattörlő kód található a nyilvántartásban (és be van állítva a figyelmeztetés megjelenítése)
- Kapcsolódó beállítások:
- [Beállítás] » Törzsadatok beállításai » Cikk beállítások » Eladáskor az adattörlő kód automatikus kitöltése. Bizonyos típusú termékek (adathordozók) eladása esetén az adattörlő kódot is át kell adni. Az ilyen termékek űrlapján be kell állítani, hogy adattörlő kód megadása kötelező. A fenti opció kipipálása esetén az ilyen termékek eladása esetén automatikusan kitölti az adattörlő kód mező értékét (amennyiben előtte a felhasználható adattörlő kódokat importáltuk a rendszerbe).
- [Beállítás] » Törzsadatok beállításai » Cikk beállítások » Eladáskor az adattörlő kód hiánya esetén figyelmeztetés. Bizonyos típusú termékek (adathordozók) eladása esetén az adattörlő kódot is át kell adni. Az ilyen termékek űrlapján be kell állítani, hogy adattörlő kód megadása kötelező. A fenti opció kipipálása esetén az ilyen termékek eladása esetén figyelmeztető üzenet jelenik meg amennyiben nincs elegendő aktív adattörlő kód a nyilvántartásban (az adattörlő kódokat az Export/import menüben lehet tömegesen importálni).
- Adattörlő kódok felhasználása teljesen automatikus:
- Számla készítéskor a program automatikusan hozzárendeli a következő felhasználható adattörlő kódot a számla tételéhez.
- Számla adatok, NAV adatszolgáltatás:
- A számla nyomtatási képén az adattörlő kód is nyomtatásra kerül.
- A számla adatszolgáltatásban (NAV Online Számla XML-ben) megjelenik az adattörlő kód: additionalLineData szakaszban
- Egyéb tudnivalók:
- A számla tételek táblázatban beállítható az oszlopok közé az Adattörlő kód mező
- A még felhasználható adattörlő kódok megtekinthetőek itt: Törzsadatok » Cikk » Felhasználható adattörlő kódok
- A már felhasznált adattörlő kódok megtekinthetőek itt: Törzsadatok » Cikk » Felhasznált adattörlő kódok
- Kezdeti beállítások, használati feltételek:
- Új kimutatás: Kimutatások » Forgalmi statisztikák » Termékek forgalma (vásárlások)
- Magyar nyelvű szállítólevélre is rákerül a kiállító EU adószáma
- A Kiszedés alatt űrlapon a szállítólevelek táblázatában az Esedékesség oszlopa mostantól a szállítólevél esedékességi dátumát jelenti (korábban a rendelés esedékességi dátuma jelent meg)
- Szerződés másolása újként funkció: lényege, hogy a Szerződés keresőben a [Másol] gomb megnyomásával új szerződést tudjunk létrehozni a másolt szerződés adataival. Az így lemásolt szerződés még szabadon módosítható, a mentéskor egy új szerződés jön létre a rögzített adatokkal.
- Szerződés űrlapon a Sorok fülön az [Excel import] gomb megnyomásával cikkeket lehet tömegesen importálni a szerződés sorai közé. Az excel fájl azokat az adatokat tartalmazza, mint a bizonylat sor importálás funkció (cikkszám, mennyiség, egységár), ezek közül csak a cikkszám és az egységár mező értéke lesz felhasználva. A sorok a képernyőn beállított értékek alapján fognak létrejönni, ezért a funkció elindítása előtt mindenképpen töltse ki a szerződés sorok értékeit!
- Rendelés feldolgozásban Felhasználó szűrés: a Rendelés feldolgozás űrlapon megjelent a Készítette szűrési mező, ahol az ACTUAL felhasználók közül lehet egyet kiválasztani, a frissítés után csak azok a rendelések jelennek meg, amelyeket a kiválasztott felhasználó hozott létre.
- Pénzügy » Banki kapcsolat » CIB Business online (csv) formátum módosult
- Bizonylat űrlapon az [Új] sor melletti menüben új menüpontok:
- Forrás raktárban lévő összes szabad készlet bizonylatba töltése: ezzel a funkcióval egy adott raktárban lévő összes terméket és készletét a bizonylat tételei közé tölthetjük
- Cél raktárban lévő negatív készlet nullázása: ha készletünket engedjük negatívba menni, akkor hasznos lehet ez a funkció, amellyel egy raktárközi mozgás bizonylat készítése során a másik raktárból automatikusan korrigálhatjuk a negatív készletet.
- Egyedi azonosító rögzítés bizonylat közben (gyors felvitel ablakban) ha a mentést követően van olyan egyedi azonosító, amit nem sikerült rögzíteni (mert pl. nincs készleten), akkor megjelenik egy üzenet ablak, ami tájékoztatja a felhasználót, hogy bizonyos egyedi azonosítók rögzítése nem sikerült. Ezt az ablakot bezárva megnyílik a Gyors felvitel ablak, ahol megjelennek ezek a tételek. Szükség esetén ezekből a tételekből tudunk készíteni bizonylatokat (pl. a hiányzó egyedi azonosítókat felvihetjük leltártöbblet bizonylattal).
- Új bizonylatsablon létrehozásakor a kiválasztott partnernél beállított fizetési mód lesz az alapértelmezett.
- SARZS leltár ablakban a lejárat dátum is megjeleníthető a táblázatban
- Az előleg számla és előleg sor felhasználásokat nem veszik figyelembe a haszon kimutatások és a Vezetői információ ELÁBÉ adatai
- A kiszedés készítésekor a program figyelmebe veszi a felhasználóhoz alapértelmezettnek beállított bizonylat tömböt.
- Export/import menüben lehetőség van az egyedi azonosító extra adatok tömeges importálására
- Az alábbi típusú bizonylatok esetén a sorban lévő egységár nem módosítható, ha a sor a vevői rendelés felhasználásával jött létre - ilyenkor mindig a rendelésben rögzített árat használja a program: vevői rendelés visszaigazolás, vevői foglalás.
- Rendelés feldolgozás ablakban változások:
- a Bruttó összeg oszlop is megjeleníthető
- a Partner űrlap megnyitható a menüben vagy gyors gombbal (Ctrl + P)
- a tételek táblázatban az eredeti rendelt mennyiség oszlop is megjeleníthető (Mennyiség (eredeti)).
- FTP cikk export xml-ben is működik a Termék változat extra sablon típus (mint UNAS-ban). Vagyis ha egy extra sablon típusa Termék változat, akkor a cikk export xml fájl a <Variants> tag alatt ezeket az adatokat is tartalmazza.
- A bizonylat űrlapon a Bizonylatszám 2. mező alapesetben nem szerkeszthető, duplán rákattintva szerkeszthetővé válik.
- Cikk törzsben a Méret, súly fülön méret adatok is megadhatók (szélesség, hosszúság, magasság).
- Bizonylat készítéskor a partner részére az utolsó beszerzési ár megjelenítés esetén mostantól nincs bizonylat típus szűrés, azaz mindegy, milyen típusú bizonylatot készítünk, a program mindig a legutolsó bizonylatában szereplő árat ajánlja fel. Tartozik hozzá egy beállítás: [Beállítás] » Események, bizonylatok beállításai » Szerződések, árak » Partner utolsó árának meghatározásakor a bizonylat típus figyelembe vétele: Ez az opció Az alapértelmezett ár meghatározásának módja beállításra van hatással. Ha ki van pipálva, akkor a partner utolsó bizonylatában szereplő egységár meghatározása során figyelembe veszi a bizonylat típusát. Azaz ha vevői rendelést készítünk, akkor az utolsó vevői rendelésben szereplő árat ajánlja fel a program. Ha kivesszük a pipát az opcióból, akkor mindegy, milyen bizonylatot készítünk, mindig a legutolsó bizonylatban szereplő árat ajánlja fel.
- Cikk élettörténet táblázatban az oszlopok szélessége, valamint a rendezettség most már elmenthető.Adattörlő kódot csak magyarországi székhelyű fogyasztóknak (belföldi származás) kell adni számla készítéskor.
- Bizonylat sor felviteli ablakban a gyors találat táblázatban a nettó egységár oszlop is megjelenik: a cikkszám beírása során a gyors találat ablakban megjelennek a keresésnek megfelelő cikk adatok (cikkszám, cikknév, partner cikkszám), mostantól az egyik nettó Ft-os eladási ároszlop is megjeleníthető. Kapcsolódó beállítás: [Beállítás] » Kereső űrlapok beállításai » Cikk kereső beállításai » Cikk gyorskeresőben a nettó egységár megjelenítése. Beállíthatjuk a bizonylat sor szerkesztő ablakban lévő cikk gyorskereső találati ablakában a cikk nettó egységárának (1-5 ároszlop) megjelenítését.
- A Munkaidő » Gyártási munkaidő rögzítése (vonalkóddal) funkcióban a gyártott mennyiség is rögzíthető. Kapcsolódó beállítás: [Beállítás] » Gyártási beállítások » Gyártás munkaidő űrlapon a Mennyiség (gyártott) mező megjelenítése. A fenti opció kipipálása esetén a gyártás munkaidő űrlapon megjelenik a Mennyiség (gyártott) mező, ahol a legyártott mennyiség rögzíthető. A Gyártott mennyiség mező csak abban az esetben szerkeszthető, ha a beírt azonosító adatok alapján egy már elindított gyártási folyamat lezárásáról van szó (Stop folyamat). A mentés során a Gyártott mennyiség mező értéke rögzül a munkaidő táblázatban. A Gyártási munkaidő kereső ablakban a Gyártott mennyiség oszlop is megjeleníthető. A Kimutatás » Gyártás munkaidő nyilvántartás funkcióban a Gyártási bizonylat, munkatárs, munkafázis szerint » részletes kimutatásban a Gyártott mennyiség mező is megjelenik, amennyiben a beállításban ki van pipálva a Gyártási munkaidő űrlapon Gyártott mennyiség opció.
- Az ideiglenes gyártási munkalap nyomtatványon a vevői rendelésszám 2. is megjelenik.
- Egyszerű gyártás során amennyiben a vevői rendelés alapján készült a bizonylat és a rendelés soraiban a gyűjtőkódok is kitöltésre kerültek, akkor a gyártáskor generált készletbizonylatok soraiban is tárolásra kerülnek: Szerelvény (alapanyag felhasználás), Szerelvény (végtermék bevét)
- Hibajavítások
Az új verzió további változásairól, módosításairól részletesen honlapunk Tudásbázis » Változások listája menüpontjában talál információt. Kérjük, ennek áttekintése után frissítse rendszerét.
Felhős rendszerünk felhasználóit informatikus kollégáink külön levélben értesítik majd a frissítés időpontjáról.
Kérdés esetén forduljon ügyfélszolgálatunkhoz az info__kukac__actualugyvitel__pont__hu címen, sürgős esetben telefonos elérhetőségeinken.
A frissítés elérhető az alábbi címen: https://actualugyvitel.hu/letoltes/frissitesek.
Az ACTUAL Ügyviteli rendszerrel kapcsolatos hírekről, új verziók megjelenéséről, akciókról Facebook oldalunkon is tájékozódhat.